Veenvorming en ontveening
Na de eerste bewoning in midden-steentijd keerde in deze regio de ‘rust’ terug vanwege de stijgende waterspiegel en veenvorming. Dit bleef zo tot aan ongeveer het jaar 1000 met de start van de ontveening.
Veenvorming
Met de opwarming na de laatste ijstijd steeg het waterspiegel van de Noordzee snel en vormde zich in Groningen een groot moerasgebied, het Bourtangermoeras. Tussen 5000 v chr. en 1000 v. chr. veranderde het gebied door verschillende natte en droge periodes in een hoogveengebied. Dit zorgde ervoor dat de nomaden uit de steentijd steeds meer verdreven werden.
Ontveening
Afgezien van kolonisten uit de Romeinse tijd bleef door het qua bewoning in onze omgeving verder rustig. Dit veranderde vanaf het jaar 1000. Toen begon men in ons gebied (Duurswold ) met ontvenen. Met dit ontvenen kwam het aanvankelijk hoger gelegen gebied veel lager te liggen en werd het een laagveengebied.
Aanpak Veenoxidatie
Het landsschapsgebied Duurswold, waar Meerstad zich in bevindt, is het laagste gebied van de provincie Groningen. Dit is mooi te zien op de onderstaande kaart. De polders bevinden zich -2 a -3 meter onder NAP en dalen onder invloed van veenoxidatie en de gaswinning verder. Dit is problematisch voor het gebied, omdat als we niks doen het gebied verder daalt. Daarbij is de daling onder invloed van veenoxidatie erg grillig.
De provincie Groningen is daarom momenteel bezig met plannen voor het gebied in het kader van Nationaal Programma Landelijk Gebied (NLPG)
Interactieve hoogtekaart Nederland
Op de onderstaande interactieve hoogte van de organisatie ‘Actueel Hoogtebestand Nederland‘ kun je op elk plekje en elke dak in Meerstad zien hoeveel het boven of onder NAP ligt.
Meer over Meerstad
Mis je informatie of klopt er iets niet? Laat het ons weten via info@dorpsbelangenmeerstad.nl.


























